Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Pazartesi
Ağu132012

Anları biriktir, eşyaları değil

Son günlerim taşınma hazırlıkları ile geçiyor. Taşınmak harika birşey, hayatında eskiyen ne varsa gözden geçirme fırsatı.

Atma ve tutma eyleminin kurala oturtabilecek bir formülü yok kesinlikle. Hiç atmayacağını zannettiğin şeyleri, hayatından arkasına bakmadan çıkmış kişileri bir daha anmamak adına atabiliyorsun mesela. Fakat bunları atmak o kişileri anmayacağın anlamına gelmiyor yine de. Bazı tuttuğun şeyleri sana verenleri, o fotoğraftaki isimleri bile hatırlamıyorsun bazen, ama yine de tutuyorsun işte. Sırf sana güeşli bir günü, acılı ama seni sen yapan bir dönemi hatırlattığı için.

Bazı şeyleri ölene kadar tutmak istiyorsun, bazı şeyleri atmak hafifletiyor, bazı şeyleri atmak bir dönemi noktaladığın anlamına geliyor ve büyüyorsun. Bazı şeyleri tutmaya devam etmek bir döneminle barıştığın anlamına geliyor.

Son bir aydır yaptığım iş hepi topu 6-7 kutuyu derlemek toplamak, ama bu kutularda bütün geçmişim yatıyor. Üstelik babam öldükten sonra ilk kez açtığım öyle kutular var ki, aralarından ilk kez gördüğüm onlarca şey çıkıyor. Mesela on yaşlarımdayken bir şişe ile denize atmak üzere bir mektup yazmışım, görünce hatırladım. Babam bu mektubu şişenin içine koymaya kıyamamış, saklamış. Denize attığımız şişenin içinde bir kağıt olmalı ama. Muhtemelen babam benim yazdıklarımı kendi el yazısı ile temize çekip şişenin içine koymuş ve denize atmıştır. Defne Joy'un bir gece bana yazdığı bir not var, nasıl bir geceydi niye tanışmıştık hiç hatırlamıyorum. Annemi çizdiğim komedi bir resim buldum mesela (döpiyesli möpiyesli çizmişim annemi). Eski konser biletleri, babamın çektiği olağanüstü fotoğraflar, kedimiz Mırık'ın tamamen unuttuğum fotoğrafları, eski erkek arkadaşlar, ergenlik bunalımları, iç sıkıntısı, yazılar, eski takvimler, kibrit kutuları, kasetler, babamın sahnelediği ve oynadığı oyunlardan anılar resimler... Bir nevi 'hayatım kare kare gözümün önünden geçti' deneyimi. 

Evet atmanın tutmanın bir kuralı yok ama, kendime son günlerde ilke edindiğim bir söz var. Tesadüfen gördüm bu fotoğrafı geçenlerde ve çok yardımcım oldu. Diyor ki: 'Anları biriktir, eşyaları değil.'

 

Fotoğraf: the acid dream spaceship * flickr

Pazartesi
Ağu062012

Pazartesi Cicileri

Çarşamba
Ağu012012

Biraz Zahmetli Ama

Önümüzdeki birkaç gün İstanbul'da yağmurlu geçecek gibi görünüyor. Evde kurabiye yapmak için iyi bir bahane. Orda burda görüp pek beğendiğim kurabiye modellerini paylaşmak istiyorum sizlerle. Kurabiye modeli diyorum çünkü içeriğinden ziyade görünüşleri pek çarpıcı bu kurabiyelerin. 

 

Kurabiyeleri bu şekilde süslemek biraz zahmetli doğrusu. Ama çocuklarla birlikte kurabiye yapmak can sıkıntısına ilaç gibi gelir. Emek zahmet kesip süslenen kurabiyelerin pişmesini beklemek, fırından çıktıktan sonra 'işte şu senin yaptığın, bak bu da benim yaptığım' diye sahiplenmek, ve sonra da afiyetle mideye indirmek de ayrı bir eğlence. 

Bu kurabiyeleri sevdiğiniz herhangi bir kurabiye hamuru ile yapabilirsiniz. Ama ağızda dağılmaları için içinde tereyağ olan bir tarif seçmekte fayda olabilir.

Çay poşeti şeklindeki kurabiyelerin yapım kılavuzu için Tea Spoon SF'e bakın. Burada hamur için de bir tarif var. Düğme şeklindeki kurabiyelerin tarifi Red Brolly'de. Desenli kurabiye ise Brooklyn'deki Kuroiwa Patisserie'nin eseri.

Pazartesi
Tem302012

Pazartesi Cicileri

Pazartesi sendromunu ötelemeye azıcık da olsa katkısı olabilir düşüncesiyle 'Pazartesi Cicileri' serisini başlatıyorum.

 

Bu bardaklar çok beğendiğim İskoç tasarımcı Donna Wilson'ın üretimleri. Donna Wilson'ın seramik ürünleri dışında pek güzel örgü battanieyeleri, yastıkları ve aksesuarları var. Göz atmak isterseniz online satış sitesinin adresi donnawilson.com. Postalama ücretleri sipariş edilen paketin büyüklüğüne göre £ 2 - £ 30 arasında değişiyor.

Perşembe
Tem192012

Sevdiğin Şey Neyse Onu Yap

Herkese günaydın!

The By & By from Dana Tanamachi on Vimeo.

 

Page 1 ... 5 6 7 8 9 ... 16 Sonraki 5 Yazı »