Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Çarşamba
Eyl262012

Geri Döndüm

Gönül isterdi ki bir aylık tatilimden yeni döndüm diyeyim. Bir haftalık güzel bir tatilden döneli baya oldu ama ben yazamadım. Ne mi yapıyorum? Taşınmaya hazırlanıyorum :) Kaç zamandır taşınıyorsun sen yahu diyeceksiniz. Evet öyle oldu, evi satın aldığımız aile evden bir türlü çıkmak bilmedi, falan filan. Uzun hikaye. Bir aksilik olmazsa haftaya taşınıyoruz.

Bense günlerdir kitap kolisi yapıyorum. Hah az kaldı, bir iki koli daha yaptım mı tamam bu iş dedikçe kitaplar artıyor sanki. Otuz küsür kitap kolisi oldu sanırım. 'Ay ne güzel kitaplarımız varmış' ile 'Bu kadar ağaca yazık yahu!' arasında gidip gelerek itina ile kitap sırtlarını silip, dövme usulü ile tozlarını çıkarıyorum. Kolum koptu, belim ayrıldı desem yeridir. Ancak kendimle gurur duyuyorum. Bir kütüphaneci edasıyla kitapları konularına, ülkelerine göre güzelce grupladım. İlk etapta açılacak kolilerle, açmasak da olacak kolileri belirledim. Haftasonu da mutfağa giriştim mi oldu bu iş. Birkaç aydır taşınmaya hazırlanmanın ve eskiyenleri elden çıkarmanın bendeki etkisi şu oldu: 'niye birşeyler alıyoruz ki? ne kadar anlamsız, ne kadar gereksiz.' Sanırım bu taşınma biraz daha gecikirse bir hırka ve bir yastıkla yeni eve taşınacağım, biri beni durdursun :)

Neyse hazır birşeyler almanın anlamsızlığından laf açmışken kendimle çelişerekten bende 'şunlardan hemen bir tane almam lazım' hissi uyandıran Ferm Living yastıklarını sizlerle paylaşmak istiyorum. (İkizler burcu filan da değilim ama ecnebilerin mood swing dedikleri şey böyle birşey olsa gerek.) Dün sevgili MamaNuuba'nın bloguna 'Nuuba'da keşke Ferm Living ürünleri de satılsa.' minvalinde bıraktığım yorumdan sonra du bakayım yeni neler var diye girdim Ferm Living'in websitesine. Giriş o giriş.

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Şunların güzelliklerine bakın. Şöyle sizin bıdığın yatağının üzerine bir iki tanesini atsanız fena mı olur? Bakın burda atılmışı var:

Son olarak koli yaparken çektiğim 'Kapitalizmin Özeti' diye isimlendirdiğim çalışmamla başbaşa bırakıyorum sizleri :)

Salı
Ağu282012

Tatildeyiz

Perşembe
Ağu232012

Anaokula Hazırlık

4+4+4 sisteminin getirdiği tüm karışıklıklar ve çözümsüzlükleri büyük bir endişe ile takip ediyoruz. Yeni getirilen sistemin ceremesini en çok bu sene 5.5 yaşında okula başlamak zorunda bırakılan çocuklarımız çekecekler. Bu değişiklikten bu sene etkilenen ailelere bol şans ve sabır diliyorum. Bakanlığın yaptığı (daha doğrusu yapamadığı) açıklamaları takip ettikçe herşeyden çok sabıra ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Gelelim bu yazının konusuna. Önümüzdeki günlerde anaokuluna başlayacak bıdıkların okul fikrine alışmalarına yardımcı olacak iki kitap önerim var. Biri 'Arda ile Paytak Okulda' diğeri de 'Bebek Koala Anaokulunda'. Her iki kitap da Mandolin Yayınları'ndan çıkmış. İki kitabın da ortak özelliği anaokuluna başlayacak yaş grubunun (genelde 2.5 - 3) anlayabileceği basitlikte olmaları ve anaokullarının uyguladığı günlük rutini hikaye içinde anlatıyor olmaları.

Bilebildiğim kadarıyla bu yaş çocukların okula alışmalarında en büyük rol oynayan şeylerden biri günlük rutin. Çocuklar hemen her gün aynı sırada aynı aktiviteleri yaparak okul yaşantısını benimseyip içselleştirmeye başlıyorlar. Alıştıkları rutin sayesinde okulda başlarına beklenmedik birşey gelmeyeceğini anlayıp okula ve öğretmenlerine güven duymaya başlıyorlar. 

'Arda ile Paytak Okulda' isimli kitap Arda ve oyuncak ördeği Paytak'ın bir okul gününde başlarından geçen maceraları anlatıyor. Arda Paytak'ı okula götürür. Okulda resim saatinde Paytak dolabın üstünden masanın üzerine düşerek boyaları ve dolu suluboya bardaklarını devirir, ortalığı mahveder. Yumuşak mizaçlı öğretmenleri bu durumu eğlenceli bulup kahkahalarla gülen çocuklara katılır ancak okul bitişinde de Arda'yı bir kenara çekip şöyle der: 

- Paytak seni çok seviyor, belli. Ama bence evde kalsa daha iyi olur, konuş onunla tamam mı?

Arda da şöyle cevap verir:

- Tamam öğretmenim, konuşurum onunla. Benden ayrı kalmaya alışması gerek.

Sabahları okula bırakılırken ya da servise binerken ağlayan çokça çocuk var. Çocuklar ister istemez anne babalarından kolayca kopamıyorlar. İşte burada Paytak anne babadan ayrılmak istemeyen çocuk rolüne bürünmüş durumda. Kahramanımız Arda da 'benden ayrı kalmaya alışması gerek' diyerek sanki bizlerin rolüne bürünmüş. Çocuklara vermeye çalıştığımız 'merak etme akşam eve döneceğim' mesajını vermeye çalışıyor sanki.

Arda ile Paytak altı kitaplık bir seri. Bu serinin diğer kitapları da 2-3 yaş grubu için gayet uygun.

'Bebek Koala Anaokulunda' ise tam anlamıyla okuldaki günlük rutinin tarifini yapıyor. Bebek Koala okula gelince dışarda giydiği ayakkabılarını çıkarıp dolabına koyuyor ve okul ayakkabılarını giyiyor. Müzik saati, resim saati, bahçe saati, öğle yemeği, öğle uykusu, sınıf içinde serbest oyun, ikindi kahvaltısı ve kitap saati ile bir günü tamamlıyor çocuklar. Okul bitişinde de Bebek Koala'nın annesi ve babası onu okuldan almaya geliyorlar. Kitabın metni çok basit, resimlerde ise bir sınıfta ve okul bahçesinde bulunabilecek birçok şey mevcut. Çocuklara 'sınıf neye benzer', 'orada arkadaşlarla neler yapılır' konularını anlatmak için birebir.

 

Çocukları bu sene anaokuluna başlayacak tüm anne babalara alışma döneminde kolaylıklar diliyorum.

 

Arda ile Paytak Okulda

Mandolin Yayınları

Yazan: Funda Aşkınoğlu

Resimleyenler: İmam Cici ve Ertuğ Sönmez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebek Koala Anaokulunda

Mandolin Yayınları

Yazan: Nadia Berkane

Resimleyen: Alexis Nesme

Cuma
Ağu172012

Tattly mı Tattly

Şu yazıya attığım başlık çok klişe farkındayım ama bir yandan da kendimi alamadım yazmaktan ne yapayım.

Bugünkü konumuz geçici dövmeler. Hemen aklınıza yazlık yerlerde yapılan, simsiyah çirkin dövmeler geldi değil mi? Şimdi size bahsedeceğim geçici dövmeler, dövme konusuna bakışınızı kökten değiştirecek. Benim için öyle oldu en azından. 

 

Dövme yaptırma fikri zaman zaman aklıma düşer. Dövmecilerde kafamdaki resimlere yakın birşey bulamayacağımı düşündüğümden ve kurtulması çok zor birşeyi vücuduma yaptırma korkusundan vazgeçerim sonra. Aslında hala ara ara neden olmasın dediğim bir dövme fikri var kafamda. Hani 80lerde televizyonda Vikingler isimli bir çizgi film vardı ya, hani oradaki Viki'nin de Halvar isimli bir babası vardı. Halvar'a bayılırım ben. O alık halleri, o komik kabalıkları, gereksiz cesareti. Çok severim Halvar'ı çok. Uzun yıllar babamın da Halvar gibi uzun sakalları oldu, bana biraz da babamı hatırlatıyor belki bu karakter. Durup durup omzuma bir Halvar dövmesi mi yaptırsam acaba diyorum. Sonra anlattığım sebeplerden dolayı vazgeçiyorum. 

İşte yine böyle bir yaptırsam - yaptırmasam dönemimde Tattly'i tesadüfen buldum. Yüzüm güldü resmen. Günümüzün en yetenekli tasarımcı ve illüstratörlerinden oluşan bir grup olağanüstü dövmeler tasarlamışlar. Bu dövmeleri de 5 dolara alıp istediğiniz yerinize kendiniz uygulayabiliyorsunuz. Daha ne olsun?

 

Tattly'nin kurucusu Tina Roth Eisenberg, kızının koluna kötü tasarlanmış geçici dövmeler yapmaktan sıkılıp Tattly fikrini ortaya atmış, gayet de başarılı bir marka oluşturmuş. Tattly'de hem çocuklar için hem de yetişkinler için çok ama çok orjinal dövmeler var. Hangi birinin resmini buraya koyacağımı bilemiyorum inanın. Tüm kataloğu buraya post etmemek için zor tuttum kendimi. Buyrun size birkaç seçmece.

 

Bu da firmanın tanıtım videosu:

Pazartesi
Ağu132012

Pazartesi Cicileri

Bugünkü ciciler biraz gecikti ama olsun.

Yakında okullar açılıyor. Bıdıklara şu sırt çantalarından almaya ne dersiniz?

Bu güzel çantaları Coq en Pâte isimli mağazada bulabilirsiniz. Aynı desenlerin basılı olduğu t-shirtler de var. Çantaların fiyatı 35,00 €.

Page 1 ... 4 5 6 7 8 ... 16 Sonraki 5 Yazı »