Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Cuma
Kas022012

İstanbulForKids Gezi / Etkinlik Rehberi

Uzun zamandır çocuklu ailelere özel, güncel, seçici bir göz ile süzülmüş, detaylarda güvenilir bir gezi/etkinlik rehberi arıyordum. Ortalıkta bu amaçla hazırlanmış bir çok site var. Bazıları güncel ama hemen her türlü aktivite listelenmiş, içlerinden güzel olanı seçip bulmak oldukça zor. Bazıları anne baba blogları. Dikkatlice seçilmiş etkinliklerden bahsediyorlar fakat bu bloglarda da en güncel etkinlikleri bulmak mümkün olamayabiliyor. Malum her hafta takvimi güncellemek, sağda solda olup bitenden haberdar olmak kolay değil. 

Dün, gece yatmadan önce salondaki koltukta uyuklamanın getirdiği cinlik ve boynumdaki tutulmanın verdiği rahatsızlık sayesinde uykum bir güzel kaçtı. Can sıkıntısından twitter'da dolanırken aradığımı buldum. Tam istediğim gibi bir çocuklu gezi ve etkinlik rehberi: IstanbulForKids.

Etkinlikler konu başlıklarına ve yaş gruplarına göre güzelce gruplanmış (detay konusunda fikir vermek adına: Ekoloji ve Çocuklar isimli bir kategori bile var). Her etkinlik için doyurucu bir açıklama ve detaylı iletişim bilgileri verilmiş. Ayrıca aylık takvim üzerinden o günün etkinliklerine doğrudan gitmek mümkün. Bunun dışında çeşitli semtler için planlanmış günlük gezi önerileri de var. Hayvanat bahçeleri, lunaparklar, kütüphaneler vs. gibi her an el altında bulundurmak isteyebileceğimiz mekanların adreslerini listeleyen bir adres defteri de mevcut. E daha ne olsun değil mi? Bu sitede emeği geçen herkese pek çok teşekkürler.

Hepinize iyi cumalar.

Pazartesi
Eki222012

Pazartesi Cicileri

Bir süredir Pazartesi Cicileri serisine ara vermiştim. Buyrun gününüzü biraz olsun aydınlatacağını umduğum seçmeceler.

 

 

 

 

1. Kids Snoopy Tepsi * Zara Home

2. John Deere çelik üçteker bisiklet * John Deere: John Deere oyuncakları Türkiye distribütörü tarafından satılıyor. +90 (216) 417 71 47 numaralı telefondan Yedek Parça bölümünü ararsanız yaşadığınız şehre en yakın bayiiye yönlendiriyorlar. 

3. Circus Organic Shirt - Anive for the Minors * Nuuba & the Gang

4. Mable Maze * Tchibo: Bu ürün şu anda satışta değil ama ara sıra Tchibo'nun çocuklara yönelik kampanyalarında ya da fırsat reyonunda bulunabiliyor.

5. Pippi Uzunçorap - Astrid Lindgren * Kipitap

Cuma
Eki192012

Ed Emberley

Kendini resim çizme konusunda kabiliyetsiz bulan, ya da resim yapmaktan hoşlanmayan birçok tanıdığım oldu. Bu ilgisizliğe okul hayatımızdaki sıkıcı resim derslerinin çok büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Ben ki resim yapmaktan hoşlanan ve fena da resim yapmayan bir öğrenci idim, tabiri caizse resim ödevlerinden ikrah getirmiştim. Hadi bakalım sonbahar geldi pazar resmi yapın, hadi şimdi bayram resmi yapın, şimdi 0.5 uçlu kalem ile elişi kağıdını didikleme tekniğini kullanarak şu içi boş resmi doldurun... Allahım insanın anlatırken bile içi sıkılıyor. 

Oysa gördüğümüz ya da hayal ettiğimiz şeyleri kağıda dökmenin o kadar eğlenceli ve basit yolları var ki. Bizim eğitim sistemimizde bilgiyi, belli bir konuyu eğlenceli şekillerde ele alırken öğretmek bir tabu gibi. Bizde illa ki 'perspektif nedir?', 'perspektif budur' formatında işlenmeli dersler. Eğleniyorsan öğrenmiyorsun demektir gibi bir inanış var sanki.

Sizlere resim yapmayı öğretmek konusunda bu yaklaşımın tam tersi bir anlayışı benimsemiş birini tanıtmak istiyorum. İsmi Ed Emberley. 

Ed Emberly bir çocuk kitabı yazarı ve illüstratorü. En çok bilinen kitapları ise gayet basit tekniklerle nefis resimlerin ve karakterlerin nasıl çizilebileceğini gösterdiği resim kitapları. Buyrun size birkaç örnek:

 

 

  

Kaynak: Handmade Charlotte

 

Gördüğünüz gibi birkaç adımda bir vampir, bir kaplan ya da bir kurbağa çizmeniz mümkün. Bırakın çocukları insanın işi gücü bırakıp kitapta gösterilen tüm karakterleri çizesi geliyor.

Ed Emberley'nin websitesinde çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz gayet eğlenceli resim projeleri için hazırlanmış materyaller var. Site şu anda güncellenme aşamasında ama bahsettim resim etkinliklerinin malzemelerini siteden indirmeniz mümkün.

Ed Emberley'nin nasıl biri olduğunu görmek, hayatı ve yaptığı enfes illüstrasyonlar hakkında fikir edinmek isterseniz şu videoyu izleyin derim.

 

 

Ed Emberley resimlerini kullanarak yapılmış gayet eğlenceli bir de iPhone uygulaması var. Telefonunuzu sallayıp resmin parçalarını dağıtıyorsunuz, daha sonra da doğru bir biçimde biraraya getiriyorsunuz.

 

Bu haftasonu vakit bulursanız çocuklarla resim yapsanıza. Bence siz de eğleneceksiniz.

 

Hepinize iyi haftasonları.

Pazartesi
Eki012012

Dünya Çocuk Günü Kutlu Olsun

Keşke yetişkin dünyasının kurallarını öğrenmeden yetişkin olabilsek. Hepinizin dünya çocuk günü kutlu olsun.

Cuma
Eyl282012

Etiket

Okullar açılalı iki hafta oldu. Muhtemelen şu vakte kadar çoktan çocukların kitaplarını kaplamış ve etiketlemişsinizdir. Ama belki etiketsiz kalan bir iki kitabınız vardır halen. Şu cici etiketlerin çocuklarınızın kitaplarına ve defterlerine pek yakışacağını düşünüyorum. Henüz okullu olmayanların da resim defterlerine yapıştırırsınız :)

Pek sevdiğim illüstratörlerden Helen Dardik ara ara sitesinde ücretsiz basılabilir materyaller yayınlıyor. Bu etiketleri indirmek için resimlerin üzerine tıklayın lütfen.

 

Şu etiketleri de çocukların çantalarının ya da okula taşıdıkları diğer özel eşyalarının içlerine yapıştırabilirsiniz. Etiketin üstüne koli bandı yapıştırarak yıpranmasını önleyebilirsiniz.

 

Helen Dardik'in enfes illüstrasyonlarından satın almak isterseniz buyrun etsy dükkanı da burada

Page 1 ... 3 4 5 6 7 ... 16 Sonraki 5 Yazı »