Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Pazartesi
May132013

Ta ta ta taaam

Sonunda bir süredir sır gibi sakladığım süprizimi duyurma zamanı geldi. Efenim biz bir süredir çocuklar için eğlenceli ve güzel görünen bir iPad uygulaması üzerinde çalışıyorduk. Biz derken biraz daha açık olayım; ekibimizin adı Püsküüt. Aramızda yetenekli mi yetenekli bir çocuk kitapları çizeri ve yazarı Özlem Şekercioğlu Lesport, bir çocuk kitabı yazarı Demet Tığın Hakman, pek yetenekli animasyoncu Ufuk Atan, ve gördüğüm en hızlı programcılardan Hakan Güleryüz var. Bir süre önce kendi aramızda güzel görünen ve eğlenceli Türkçe çocuk uygulamalarının azlığından yakınıyorduk. Sonra döndük bir kendimize baktık, "biz niye güzel bir uygulama yapmıyoruz ki?" dedik ve kolları sıvadık.

Uzun bir çalışma sürecinin sonunda geçen Cuma itibariyle "1'den 10'a Say" isimli uygulamamız Apple App Store'da yerini aldı. Adından da anlaşılacağı üzre bu bir sayı sayma uygulaması. Özellikle 3-5 yaş çocuklarına hitap eden basit bir uygulama. Ormanda küçük bir gezintiye çıkıp etrafımızda gördüğümüz hayvanları ve nesneleri saymaya başlıyoruz. Uygulamanın içinde şarkı söyleyen ördekler ve yuvarlanan kirpilerin olduğu iki küçük oyun da var. Sizlere fikir vermesi açısından 1'den 10'a Say'ın bazı sayfalarını paylaşıyorum.

 

Uygulamamızın en çok öne çıkan tarafı enfes resimleri oldu bence. Özlem maharetli elleri ile kumaş, deri, elyaf, dal parçaları ve kendi boyadığı kartonları kullanarak nefis meteryaller hazırladı. Hazırladığı bu malzemelerin önce fotoğrafları çekildi. Fotoğraflar dijital ortamda temizlenip kurgulandıktan sonra resimler son halini aldı. İşte yapım aşamasından birkaç fotoğraf:

 

"1'den 10'a Say"ı indirmek için aşağıdaki düğmeye tıklayın lütfen.

Uygulamamızın fiyatı 1.79TL ancak ara ara promosyonlarımız olacak. Bu duyurulardan haberdar olmak isterseniz facebook ve twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/PuskuutApps

https://twitter.com/PuskuutApps

Cuma
Nis262013

Cuma Şarkıları 1

Merhaba,

Haftanın en keyifli günlerinden biri Cuma evet. Neredeyse bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek diyesim var. Halbuki Cuma'nın diğer iş günlerinden aslında bir farkı yok, ama olsun. Çocuklar da erken yaştan kreş maratonuna başladıkları için haftasonu / haftaiçi kavramları erken yaşta oturuyor onlarda da. Çocuklar Cuma'ya bizim sevindiğimiz kadar seviniyorlar mıdır bilemiyorum ama haftanın son iş günü eve döndüğünüzde bıdıklarla minik bir Cuma kutlaması yaparsınız diye Cuma Şarkıları kuşağını başlatıyorum.

İlk şarkımız Jack Johnson'dan Upside Down. Kendisine Meraklı Maymun George eşlik ediyor.

 Hepinize iyi Cumalar.

Cuma
Nis192013

Tahta Oyuncak İyidir!

Bir aydan fazla bir süredir yazamadım, ama çok iyi bir bahanem var. Yakında size buradan da duyuracağım pek sevimli bir proje üzerinde çalışıyorum. Süprizi kaçmasın diye zorlanarak da olsa haberi vermeden bugünkü yazıma geçiyorum.

Neden bilmiyorum ama tahta oyuncaklara karşı bir zaafım var. Böyle avucumuzu dolu dolu doldurmalarını, renklerini, ısırsak bile plastik oyuncaklar gibi yamulmamalarını, yere düşünce çıkardıkları sesi, zaman içinde eskiyince kenarlarından kalkan boyaları, ne bileyim işte seviyorum onları :)

İşte size tahta oyuncaklardan bir seçki. Üstelik bazıları şu anda kampanyada.  

 

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

1. Bu tahta bebek evini Tchibo'nun fırsat reyonunda bulabilirsiniz. Fiyatı 79.95 TL. Buraya bir tık.

2. IKEA'nın Mula isimli oyuncağı gerçek bir klasik. Çocuklarınızın yıllar sonra çocukluklarını düşündüklerinde hatırlayabilecekleri bir oyuncak. Fiyatı 14.99 TL. Buraya bir tık.

3. İşte bizim en favori oyuncaklarımızdan biri. Tahtadan bir oğlan çocuğunun üzerine mıknatıslı kıyafetleri yapıştırarak onu kılıktan kılığa sokuyorsunuz. Kutunun içinden itfayeci, korsan, polis, tamirci, süper kahraman ve şovalye kıyafetleri çıkıyor. Fiyatı 41.57 TL. Bu oyuncağı Kipitap'ta bulabilirsiniz. Buraka bir tık.

4. Plan Toys'dan dev hizmet! Ayakkabı bağlamayı öğrenmek için artık iki büklüm olmaya gerek yok. Bu oyuncak bugün Unnado'da kampanyada. Fiyatı 14.90 TL. Buraya bir tık.

5. Alex Toys'dan denge oyuncağı. Fiyatı 44.00 TL. Buraya bir tık.

 

Hepinize güzel bir haftasonu diliyorum.

Çarşamba
Mar062013

We Give Books

Bugün pek önemli bir organizasyondan bahsedeceğim size. İsmi We Give Books. 

Penguin Group ve Pearson Foundation'ın ortaklaşa kurduğu bir yardımlaşma organizasyonu bu. Amaçları mümkün olduğunca çok çocuğun kaliteli çocuk kitaplarına erişimini sağlamak. wegivebooks.org isimli web sitesi üzerinden yüzlerce çocuk kitabını ücretsiz olarak okuyabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken web sitesine üye olmanız. Bu site sayesinde doğrudan kitapları satın alma imkanı olmayan birçok çocuk, sitede listelenen kitapları defalarca okuma imkanına sahip oluyor. 

We Give Books aynı zamanda yüzbinlerce basılı kitabı dünyanın çeşitli yerlerindeki okullara göndererek, çocukların okuma alişkanlığı kazanmasi ve kitap sevgisi edinmeleri için çaba gösteriyor. Bu güzel oluşumu desteklemek için paylaşıma açtıkları kitapları okumanız ve tanıdıklarınızla paylaşmanız yeterli. İsteyenler bağış da yapabilir tabi. 

Site üzerindeki kitaplar yaşa ve konularına göre gruplanmış durumda. Kitaplar 0 - 10 yaş aralığına hitap ediyor. İşte sitedeki enfes kitaplardan bazıları:

The Twelve Dancing Princesses


Ladybug Girl and the Bug Squad

 

Look to the Stars

 

Human Body Q & A

Bu güzel kaynağın daha fazla çocuğa ulaşması için bu yazıyı ya da WeGiveBooks'un web sitesini tanıdıklarınızla paylaşırsanız çok sevinirim. 

Hepinize iyi okumalar diliyorum.

 

Perşembe
Şub282013

Baharı Beklerken

1 Mart dedin mi benim için bahar gelir. Elbette baharın tam anlamıyla gelmesine daha vakit olduğunu biliyorum ama böyle düşünmek işime geliyor. Kış aylarının sonlarına yaklaştıkça bahar daha da bir uzakta görünüyor ama bugün olduğu gibi güneş açıverince insanın içine bir umut doğuyor. Hem sokak köşelerindeki çiçekçilerde sümbüller ve frezyalar da boy göstermeye başladı. Dün boğaz sırtlarında bir meyve ağacının çiçeklendiğini gördüm mesela. Cemreler de düşmeye başladı. Baharın eli kulağında! 

Şu cemre denen şeyi hep merak etmişimdir. Bugün anlamını araştırınca bir de baktım pek güzel bir hikayesi ve anlamı varmış cemrenin. Bakın vikipedi'de ne diyor:

 

'Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder.

İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer.'

 

Ne güzel değil mi? Demek ki havaya ve suya cemre düşmüş. Yakında cıvıl cıvıl parklarda mis gibi çiçeklerin arasında yürüyeceğiz :)

Bugün kendi kendime 1 Mart'ı kutluyorum. Yaklaşan baharı düşünüyorum ve tabi bir de hayalimde canlandırdığım sevimli cemre cinini :)

 

1. Bu güzel yastık Boheme Bourgeois yani kısaca BOBO'ya ait. Ölçüleri 35x35 cm. BOBO'nun online dükkanına bir bakın derim. Bezden meyve, ekmek ve bakliyat torbaları, kitap kılıfları, makyaj çantaları ve daha bir sürü cici bici şey var. Yastık için bir tık.

2. Tam bahar ruhuna uygun bir elbise. Zara Kids

3. Ne güzel bir illustrasyon bu değil mi? Üstelik ücretsiz olarak indirip basıp ve hatta çerçeveletip evinizin sevdiğiniz bir köşesine asabilirsiniz. Kelsey Garrity Riley - A Lazy Summer Day postcard

4. Bu sevimli el örgüsü çıngırağı Oyuncak Arıyorum isimli sitede bulabilirsiniz. Pebble marka bu el örgüsü oyuncaklar Bangladeşli kadınlar tarafından üretiliyormuş. Hathay Bunano isimli organizasyon, Bangladeşli kadınların adil ticaret (fair trade) esasında kazanç sağlamalarına olanak veren sosyal bir organizasyon imiş. Hem bebeğinizin güzel bir oyuncağı olacak hem de bu anlamlı oluşuma bir katkıda bulunmuş olacaksınız. Oyuncak Arıyorum'un özenle seçtiği diğer oyuncaklara da göz atmanızı öneririm. Baykuş çıngırak için bir tık