Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Cuma
Mar092012

Bez Bebekler

Bazen çocuğunuz için oyuncak bakarken kendinize oyuncak seçiyor gibi hissetmiyor musunuz kendinizi? Özellikle bir erkek çocuk annesi olarak benim bez bebeklerle ne gibi bir işim olabilir mesela? Annem hala azimle Ada'ya arada bir yumuş yastıklar, pofidik köpekler filan alsa da bizimkini en mutlu eden şeyin ne olduğunu hepimiz biliyoruz: a-ra-ba! Ama hiç beklenmedik şekilde kız arkadaşlarının bebeklerine de sulanabiliyor bazen.

Oyuncakçıların bebek reyonlarına girmeye korkuyorum inanın. Barbie'ler ve Action Men'ler üstüme üstüme geliyorlar. Her ne kadar çocukluğumun bir kısmını Barbie batağında geçirmiş olsam da kız çocuklar için süslü püslü sarışın hatunları, erkek çocuklar için de her tarafını kas basmış yırtıcı adamları oyuncak niyetine önlerine koymayı doğru bulmuyorum. Gerçek hayat öyle değil çünkü (en azından Los Angeles'ta yaşamayanlar için!). İnsanoğlu kısa, uzun, tombul, sivilceli, yamuk dişli, gözlüklü, engelli, sıradan giyinen, sakallı, sıkıcı, komik, şaşkın vs. olabilen bir varlık çünkü. Çocuklar oyuncak bebeklerini giydirmekten, uyutmaktan, yedirmekten hoşlanıyorlar, ya da kendilerini onların yerine koyup oyunlar oynamayı seviyorlar. Tam da bu sebepten dolayı gündelik hayatla bağ kurmalarına yardımcı olan ya da kendi hayal dünyalarında binbir türlü kılığa giren bu bebeklerin mümkün olduğunca tek tiplikten uzak olmaları önemli bence. 

Bu kadar lafın üzerine sizlere bazı önerilerim olacak. Zaman içinde görüp beğendiğim şu bebeklere bir göz atın isterseniz. 

 

1. Warm Sugar Dolls, kaynak: babyccinokids  

Warm Sugar Dolls etsy dükkanından bu bebekleri satın alabilisiniz. Bu dükkan isteğe özel bebekler de dikiyor. Bebeklerin arkalarına istediğiniz ismi yazdırabilirsiniz. Bebeğimin yüzü, saçları şöyle olsun, kıyafetleri de böyle olsun diye tarif etmek serbest.

2. Bu bebeğin ismi Pia! Ne güzel değil mi? Üstelik bizim Pia'ya da biraz benziyor. Bu güzel bebeği ve benzerlerini Sophie and Lili isimli dükkanda bulabilirsiniz. Bu dükkandaki bazı bebekler farklı saç ve ten renklerinde sunuluyor.

3. Kaynak: The Black Apple

Bu bebeğe tek kelime ile bayılmış durumdayım, ama ne yazık ki şu anda satışta değil. Fakat The Black Apple'ın etsy dükkanına bir uğrayın. Bu bebekleri yapan Emily Winfield Martin'e oradan bir mail atıp size özel bir bebek siparişi verebilirsiniz. Üstelik The Black Apple'da daha başka pek güzel ciciler de var.

4. Bu bebeğin ismi 'Nanuq the fishing eskimo'. Bebek dikilmeye hazır bir kit halinde Clothkids'de satılıyor. 7 yaş ve üstü çocukların ebeveynleri ile birlikte dikebileceği bir bebek. Bence bu çok iyi bir fikir, kendi bebeğini kendin dik!

Umarım önerilerim hoşunuza gitmiştir. Görüşürüz!

Pazartesi
Şub272012

Duvar Kağıdı Yerine

Bebek odası hazırlarken insanın aklından bin türlü şey geçiyor. Hem sevimli olsun, hem ilerleyen yıllarda kullanabileceği bir çözüm olsun vs. vs. Eğer evinizdeki çocuk odası bol ışık alan bir oda ise size bir önerim var. Odanın bir duvarını kara tahta boyası ile boyayabilirsiniz.

1. Kaynak: ohdeehdoh 2. Kaynak: Valkonien Harmaja 3. Kaynak: ne yazık ki bu resmi nereden bulduğumu hatırlamıyorum

Resimde de gördüğünüz üzre duvarınızın üstüne istediğiniz desenleri çizebilirsiniz, ve çocuğunuz büyüdükçe değişen ilgi alanlarına göre bu resimleri kolayca yenileyebilirsiniz. Yahut bu duvarı çocuğunuzun resimlerine vakfedip gönlünce boyayabileceği büyük bir alan elde edebilirsiniz. 

Karaköyde Perşembe Pazarı'ndaki hırdavatçılarda koyu yeşil renkte karatahta boyası bulabildim. Özel olarak siyah boya kullanmak isterseniz biraz daha araştırmanız gerekebilir.

Pazartesi
Şub202012

Kağıttan Süs Yapıyoruz

İngilizce'de 'garland' diye bir terim var. Türkçe'ye 'çelenk' diye çevrilmiş ama başka bir anlamı daha var. Uzun iplere asılan kağıt süslere de garland deniyor. İşte size birkaç örnek:

 

1. Güvercinler, kaynak: Lovely Design  2. Hayvanlar, kaynak: Lilla a Design  3. Kuşlar, kaynak: Royal Buffet*esty  4. Uzay Araçları, kaynak: Guusje's Appeltaart

Gördüğünüz gibi bu süslerin türlü çeşitlisini yapmak mümkün. Çocuk ve  bebek odaları için harika bir dekor bence bu süsler. Şimdi sizinle pinterest'te dolanırken bulduğum, bulunca da bir hazine bulmuş kadar sevindiğim bir kaynağı paylaşacağım: Children Inspire Design 

Bu sitede evde yapabileceğiniz elişi projeleri için güzel mi güzel resimler var, üstelik ücretsizler. Şu kuşları görünce aklıma hemen oğlumun odası için yukardakilere benzer bir süs yapmak geldi. Bu resimleri fotoğraf kağıdına basmayı düşünüyorum. Hem renklerin daha parlak görüneceğini hem de kağıdın daha dayanıklı olacağını düşünüyorum. Bakalım nasıl olacak.

 

Salı
Şub072012

Beyaz Peynirli Sandviç ve Elma

Okullar açıldı! Okul deyince ilk aklıma gelen kokulardan biri beslenme çantası kokusudur. Şimdi düşünüyorum da anneler için her gün beslenme çantası hazırlamak ve her gün farklı şeyler bulmak ne zor iş. Sabahın köründe kendini uyandır, çocuğu (ya da çocukları) uyandır, kahvaltı hazırla, kızın saçını ör, kış ortasında zırıl zırıl giyinmesinler diye sabah nutku çek, o kalın kazağı zorla elline tutuştur, kendin giyin, makyaj yap, ve tabi beslenme çantasını hazırla! Yazması bile yorucu yahu.

Benim aklımda kalan yegane beslenme menüsü beyaz peynirli sandviç ve elmadır. Bu ikili beslenme çantasında bekleyince güzel kokar (kuru köfteden iyidir en azından). Bu koku öyle bir yer etmiş ki beynime sanki bütün okul hayatım boyunca bu ikiliyi yemiş gibi hissediyorum bazen. Ama tabi işin aslı öyle değil, kahraman annem türlü çeşitli kombinasyon hazırlardı benim için. Helvalı sandviç, fıstık ezmeli reçelli sandviç, kaşarlı salamlı sandviç vs. vs.

Benim çocukluğumda okul yemekhanelerinin yemekleri pek güzel olmazdı, ama şimdi gördüğüm kadarıyla çoğu çocuk okulda güzel güzel yemeğini yiyor. Olsun, eğer siz de her gün beslenme çantası hazırlamak zorundaysanız ve bir yenilik arıyorsanız buyrun size bir öneri.

 

Zahmetsiz değil elbette ama vaktiniz varsa denemeye değer. Bulutun gözlerini ve ağzını zeytin ezmesi ile yapabilirsiniz. Elmadan şemsiyenin sapı için de çocukluğumuzun şemsiye şeklindeki çikolatalarının sapları kullanılabilir. Kolay gelsin.

Salı
Şub072012

Miyop Mikrop

Türkçe çocuk şarkısı diyince aklınıza ne geliyor? Anaokulda öğrendiğimiz birkaç şarkı, Hikmet Şimşek yönetimindeki çocuk korosunun söylediği sıkıcı şarkılar ya da Barış Manço'nun çocuklara hitab eden birkaç şarkısı? Düşününce görüyoruz ki Türkiye'de mesaj kaygısı taşımayan, eğlenceli, melodisi akılda kalan ve doğru düzgün bir Türkçe ile yazılmış çocuk şarkıları bir elin parmaklarını geçmiyor.

Banu Kanıbelli'nin adını internet sitelerinde dolaşırken tesadüfen görmüştüm. Daha sonra D&R'da Kar'a isimli albümünü görünce merak edip aldım. Ne yalan söyleyim şarkıların didaktik mesajlar içermesinden ve arkada enstrüman olarak 80'lerde pek moda olan synthesizer ritimleri (dıp tı tı tısss) kullanılmış olmasından korkuyordum. Fakat albümü dinlemeye başlayınca tüm kaygılarım uçup gitti. Çocukların ilgisini çekebilecek konularla ilgili, sevimli, güzel ve akılda kalan melodileri olan şarkılardı bunlar.

Banu Kanıbelli'nin nefis bir sesi var, yumuşak, tam da çocuk şarkıları söylemeye müsait bir ses. Bugüne kadar çıkmış iki albümü var: Kar'a (1998) ve Başka Dünya Yok (2006).

Tüm şarkıların besteleri kendisine ait. İlk albümde bir Ülkü Tamer şiiri, ikinci albümde ise bir Fazıl Hüsnü Dağlarca şiirini bestelemiş Banu Kanıbelli. Diğer tüm şarkıların sözlerini kendisi yazmış. Kendisine ait sitede gördüğüm kadarı ile Banu Hanım çeşitli etkinlikler kapsamında çocuklarla beraber şarkı sözü yazma çalışmaları da yapıyor.

Birinci albüm Kar'a sayılar, renkler, hayvanlar, harfler, mevsimler gibi kavramlar üzerine yazılmış çok özenli şarkılardan oluşuyor. Ailecek favorimiz olan Miyop Mikrop isimli şarkının sözleri şöyle:

Keşke görseydi gözüm
Tozlu yerler arardım
Yıkanmayan ellerin
Hemen üstüne atlardım

Miyop mikrop, miyop mikrop
Ben elimi yıkarım
Üstelik ben bu işi
Günde çok kez yaparım

Diğer favori şarkımız ise çarpım tablosunu süper eğlenceli bir şekilde öğreten Palyaçonun Topları isimli şarkı. 

İkinci albüm 'Bu Dünya Bizim' ise daha çok 'dünyamıza sahip çıkalım' teması üzerine yoğunlaşıyor. Bu albümdeki en sevimli şarkılardan biri Bir Dinozorum Olsaydı. Sözleri şöyle:

Bir dinozorum olsaydı...
Dili buzdolabına sığsaydı
Burnu bacanın içinde
Bir dinozorum olsaydı
 
Arkadaşlarımı çağırırdım
Kek, kurabiye yapardım
Hepsini dinozorum yiyince
Buna hiç mi hiç şaşırmazdım


Şarkıların çoğuna bir çocuk korosu eşlik ediyor. Asıl süpriz ise müzisyen kadrosu. Gitarda Bülent Ortaçgil, bas gitarda Gürol Ağırbaş, piyanoda Ozan Doğulu, akordyonda Muammer Ketencioğlu gibi pek önemli müzisyenler eşlik ediyorlar. 

Albümlerle ilgili tek eleştirim albüm kapak tasarımlarına dair. Keşke albüm kitapçığının tasarımı çocuklara daha çok hitap edecek renkli sevimli resimler içerseydi. Ama dediğim gibi bu ayarda şarkıların yokluğu söz konusu olduğu için kapak tasarımı göz ardı edilebilir bir detay.

Bu albümleri edinin. Şarkıların çoğunun ailecek ağzınıza takılacağını garanti ediyorum :)


Daha fazla bilgi için: Banu Kanıbelli