Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Çarşamba
Mar212012

Kitabın İlk Sayfası

Babam ben doğmadan çok önce benim için çocuk kitapları almaya başlamış. Bana ait tüm kitapların başına güzel yazısıyla ismimi yazmış canım babam. Çocukluğumda sürekli baktığım, resimlerini ve hikayelerini ezbere bildiğim kitaplara yıllar sonra dönüp bakınca o günlere vujjjtt diye ışınlanıyorum. Kitabın başında babamın yazısını görünce onun ismimi özenle yazdığı o anı hayal ediyorum hemen. Bazen de kitaplarımın ilk sayfasına küçük notlar düşmüş babam. Kitabı aldığımız güne dair detaylar, kitaptaki öyküden yola çıkarak benim hayatıma dair güzel dilekler, ya da küçük bir sevgi cümlesi. Kısacık bir not deyip geçmeyin. Kazık kadar olduğumda bile benim biricik olduğumu, çok sevildiğimi hatırlatmıştır bu notlar bana.

Sizler de çocuklarınızın kitaplarına benzer notlar düşmek ister misiniz? İşi biraz daha büyütüp şöyle güzel resimli, çocuğunuzun ismi yazan büyük etiketlere ne dersiniz peki?

 

Bu güzel etiketleri oiseaux isimli enfes etsy dükkanında bulabilirsiniz. Etiketlerin ebatları 8x10 cm. Sipariş verirken etikete yazdırmak istediğiniz isimleri belirtmeniz yeterli. İsterseniz isim alanını boş da bıraktırabilirsiniz. Böylelikle bu alana kendi el yazınızla istediğinizi yazabilirsiniz. 

Perşembe
Mar152012

Plic Ploc Wiz

Playstation, Nintendo, televizyon, telefon, tablet, bilgisayar... Evlerimiz çocuklar için teknolocik tuzaklarla dolu. Bir yandan aman çocuğumuz ekran kafa olmasın diyoruz, bir yandan da bir bakıyoruz bu aygıtlardan en az biri çocuğumuzun eline geçmiş durumda. Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekiyor bence; teknolojiden kaçış yok. Bu durumda asıl maharet bu aletlerin kullanımını belirli sürelerle kısıtlamak ve çocuğumuzun izlediği şeyleri ve oynadığı oyunları özenle seçmek.

Ben kişisel olarak bu aletlerin sizin gözetminiz altında çocuklarınıza verilmesinden yanayım. Çalışan anne babalar olarak çocuklarımızla vakit geçirebildiğimiz sınırlı sürelerimiz var. Bazılarımız evden çocuklarımız uyanmadan çıkmak zorundayız. Evden biraz daha geç çıkabilenler için de durum çok farklı değil aslında. Hele ki çocuğunuz kreşe ya da okula gidiyorsa sabah işe ve okula hazırlanma telaşı ile geçiyor. Bu durumda beraber geçirebileceğimiz süre akşamlar ve haftasonları ile sınırlanmış oluyor. Bu değerli süreyi mümkün olduğunca beraber oyun oynayarak, sohbet ederek, gezerek, her ne yapıyorsanız beraber yapmaya çalışarak geçirmeli elbet. Ama diyelim dişçide sıra bekliyorsunuz, telaş içinde bir iş halletmeniz lazım, ya da siz de bir 5-10 dakika oturup gazetenizi okumak istiyorsunuz. İşte mobil aletler ya da televizyonun hayat kurtardığı anlar bunlar. Benzer sebeplerden telefonu, tableti çocuklarına kaptıranlara ve eli yüzü düzgün uygulamalar arayanlara Pia & Niko'da zaman zaman önerilerim olacak. 

İlk önerim iPhone ve iPad üzerinde çalışan bir uygulama: Plic Ploc Wiz.

Bu uygulamada yukarıda gördüğünüz resimlere benzer 10 resim var. Uygulamanın ücretsiz versyonunda sadece 1 adet resim var. Tüm resimleri satın almak isterseniz fiyatı $1.99. İsterseniz sağ taraftaki resimde görüldüğü gibi boş kutucukların içine aşağıda dizili duran şekilleri taşıyarak resmi tamamlayabiliyorsunuz, ya da bomboş bir sayfanın üzerine kendi istediğiniz şekilleri taşıyarak kendi resminizi kendiniz yapıyorsunuz. İşte bu uygulama ile yapableceğiniz resimlere bazı örnekler:

 

 

Plic Ploc Wiz özellikle 2-3 yaş grubu çocukların renkleri ve şekilleri tanımaları ve bir bütünün parçalardan oluştuğunu anlamaları açısından çok faydalı. Hali hazırda satın aldığınız resimleri ya da kendi yaptığnız resimleri e-mail ile yollama şansınız var. Bu şekilde bu resimleri basıp duvarınıza poster niyetine bile asabilirsiniz. 

Çarşamba
Mar142012

Doğumgünü Partisi İçin Fikirler

Hazır laf doğumgünü partilerinden açılmışken sizleri harika bir blog'dan haberdar etmek istiyorum: Sara's Party Perfect. Bu blog çok ama çok faydalı bir eser. Çocuklarınızın doğumgünü partileri için acayip eğlenceli parti fikirleri bulabileceğiniz bir kaynak.

Blog'un yazarı Sara Hicks Malone bir tasarımcı ve Martha Stewart Baby and Kids Magazine'in eski sanat yönetmeni. Blogunda kendi düzenlediği yahut beğendiği doğumgünü partilerinin fotoğraflarına ve hikayelerine yer veriyor. Her yaştan çocuk için, türlü çeşitli ilgi alanlarına hitab eden, ister iç ister dış mekana uygun bir sürü parti fikri bulmak mümkün. Şunlara bir baksanıza, açıkhavada sinema ve kamp partisi, dinozor temalı kazı partisi, renkli şekerler partisi, karton kutulardan şato partisi... Hemen bu partilere ışınlanıp şu dana halinizle siz de oyun oynamak istemiyor musunuz?

1. Renkli şekerler partisi

2. Karton kutu partisi

3. Dinozor partisi

4. Arka bahçede kamp partisi

5. Thunder/Thor parti

6. Çiftlik Partisi

Ben de bir süredir internet'te dolanırken gördüğüm ilginç parti fikirlerini Pinterest'teki Party panomda topluyorum. İsterseniz bir de oraya bakın. Pinterest'i biraz eşelerseniz istemediğiniz kadar çok parti fikri bulmak mümkün. Yakında doğumgünü partisi düzenleyeceklere kolay gelsin.

 

İş orjinal bir parti fikri bulmakla kalmıyor tabi, bir de bu süper fikirleri uygulayabileceğiniz bir mekan bulmanız gerek. Bu da başka bir yazının konusu olsun.

Salı
Mar132012

1, 2, 3, 4, 5

Kendi doğumgününüzü büyük partilerle kutluyor musunuz? Eğer cevabınız 'evet' ise bravo size! Açıkçası her geçen sene kendi doğumgünüm konusunda daha az heyecan duyuyorum. Bunun bir yıl daha yaşlanmakla ilgisi yok. Doğumgünü partisi denen şey çocuklukta daha eğlenceli, daha heyecanlı birşey bence. Mesela şimdi bir dilim pasta ha yemişim ha yememişim. Bir de insanın yaşı ilerledikçe aldığı hediyeler de sıkıcılaşmaya başlıyor canım. Kazak, makyaj malzemesi, kol saati vs. vs. Oysa ki çocukken öyle mi, yeni oyuncaklar, bol bol pasta, çikolata, en sevdiğin arkadaşlarınla sırtından ter akana kadar oyun oynama, günler öncesinden başlayan bir 'acaba bana ne aldılar' merakı. Şimdi bu yazıyı okuyanlar diyecek ki, senin için kurumuş, şimdiden yaşlanmışsın sen. İnanın öyle değil, oğlumun 2inci yaş gününde herkesten çok seksek oynayan kimdi bilin bakalım? Ben ayol ben!

Bana sorarsanız doğumgünü heyecanı çocuklarımızla beraber yeniden hayatımıza giriyor. Onların doğumgünü partilerini düzenlerken bizler de kendi çocukluğumuza dönüyoruz. Bir de çocuklarımızın ilk yaşgünleri daha bir heyecanlı oluyor sanki. Özellikle 1inci yaşgününe anneanneler, babaanneler, amcalar, kuzenler, arkadaşlar, eş dost herkes çağırılıyor. O ilk doğumgünlerinde çekilen fotoğraflar da önemli tabi, dönüp dönüp bakılacak bu resimlere ne de olsa. Bu fotoğraflara biraz daha espri katmak isterseniz size bir önerim var. Birden beşe kadar üzerinde kocaman rakamlar olan bu çizgili t-shirtler harika değiller mi sizce de?

 

Bob & Blossom markalı bu t-shirtleri Monkey McCoy mağazasında bulabilirsiniz. Bu site uluslararası teslimat yapıyor ancak posta ücretleri biraz yüksek (1kg'lik bir paket için £14). Fakat bu sitede o kadar güzel kıyafetler var ki teslimat masrafları bir seferliğine gözardı edilebilir belki. Yok ben bu kadar masrafa girmek istemem derseniz istediğiniz renkte bir t-shirt alıp üzerine kumaş boyası ile istediğiniz rakamı çizip boyayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz 4-5 yaşlarındaysa t-shirtün üstündeki rakamı beraber bile boyayabilirsiniz.

Pazartesi
Mar122012

İsmini Yastıklara Yazdırdım

Hayatımız boyunca kaç kere ismimizi yazıyoruz acaba? Kitaplarımızın üzerine, yaptığımız bir karalamanın altına, bir mektubun sonuna, defterimizdeki etikete... Birşeylerin bize ait olduğunu belirtmeyi seviyoruz galiba. 'Bu defter yalnız ve yalnız Elif'e aittir.' İnsana bir güven veriyor değil mi?

Çocuklarımız da kendi oyuncakları ve eşyaları konusunda pek sahiplenici oluyorlar. Bizler de anne baba olarak onları eşyalarını paylaşmaya yönlendirmeye çalışıyoruz. Fakat sadece ve sadece onlara ait olan bazı eşyalarının olması da hoş birşey tabi. İşte Red Envelope'taki isme özel yastıklar tam da bu amaca yönelikler bence. Düşünsenize oğlunuzun ya da kızınızın yatağının üzerinde bir yastık, ve yastığın üzerinde de kendi ismi yazıyor!

 

Yastığın kumaş rengi, üzerindeki çocuğun saç ve ten rengi seçiminize kalmış. Ayrıca yastığın üzerine çocuğunuz ile ilgili kısa bir not da yazdırabiliyorsunuz. Mesela 'Pelin, en sevdiği şey çilekli pasta' ya da 'Berk, birgün aya gitmek istiyor'... Ne güzel değil mi?

Yastık tercih etmezseniz duvara asabileceğiniz bir resim de yaptırabilirsiniz. Bunlar sevdiğiniz bir arkadaşınızın yeni doğan bebeğine de pek güzel bir hediye olur bence.