Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Çarşamba
Nis182012

En zor meslek

Bu videoyu Pinterest'te en beğendiğim panolardan biri olan The Parent Water Cooler'da buldum. Ne kadar güzel bir video, anneliğin ne kadar tılsımlı bir iş olduğunu ne de güzel anlatıyor. Çocuklarımızın hayatında ne kadar önemli bir figür olduğumuzu, onları güzel işler yapmaları için yüreklendirip desteklemenin ne kadar mühim olduğunu bir daha hatırlamamız için...

Cumartesi
Nis072012

Küçük Kuş

Resim: dimdi

Ada ile en sevdiğimiz çocuk şarkılarından birini sizlerle paylaşmak istedim. Elizabeth Mitchell'ın You Are My Little Bird isimli albümünden Little Bird Little Bird isimli şarkısı.

Bu şarkıyı her dinlediğimde sevinçten gözlerim doluyor. Ne de güzel bir video çekmişler. Çocuklar ne kadar içten, yürekten, içi dışı birler, ne güzel gülüyorlar. Onlara 'aidiyet', 'ayıp', 'yasaklar' gibi saçma sapan kavramları öğreterek zamanla bu içtenliklerini, doğrudanlıklarını yitirmelerine katkıda bulunuyoruz. 

Yarın sabah uyanınca pambuk oğluma güzelce bir sarılayım, yanağından öpeyim ve kırlara koşalım, hazır fırsatımız varken...

Elizabeth Mitchell - You Are My Little Bird 

 

Cuma
Mar302012

Kampanyalarda Neler Var?

Çeşitli kampanya sitelerinden sizler için seçtiklerim:

1. unnado: Pearson Yayıncılık'tan Uzay Çıkartma Kitabı. Kampanya 3 Nisan'da bitiyor.

2. bonvagon: Momiji bebekler! Bu sevimli bibloların altına sıkıştırılan küçük bir not kağıdı var, sevdiklerinize cici mesajlar yazmak için. Kampanya yarın bitiyor.

3. limango: Alex Toys kampanyası 3 gün sonra bitiyor. Alex Toys'un özellikle banyo oyuncakları çok çeşitli ve eğlenceli. Ancak bir not: daha önceki Alex Toys kampanyasından ısmarladığım fırın ve tamir masasının bazı parçaları koptu. Ahşap tutkalı ile yapıştırılabilir tabi ama yine de oyuncakların üretimi sırasında kullanılan yapıştırıcının çok kuvvetli olmadığı söylemek isterim.

4. Markafoni'deki Nike kampanyasında türlü çeşitli sırt çantası var. Kampanya 3 gün sonra bitiyor.

 

İyi alışverişler, iyi haftasonları!

 

Salı
Mar272012

Yağmurda Çamurda

Dünkü yazının üzerine çocuklarınızın yağmurda çamurda rahatça koşup oynayabilmesi için birkaç kıyafet önerisi yapayım dedim.

1. iPlay Yağmurluk: Bu yağmurluğu birkaç ay önceki bir Trendyol kampanyasından ısmarlamıştım. Yakınlarda yine bir iPlay kampanyası yaparlar mı bilemiyorum ama Trendyol'daki satış fiyatı iPlay'in websitesindeki fiyattan çok da farklı değildi. Bu çok hafif bir yağmurluk, çok kuvvetli yağmurlarda iş görmeyebilir haberiniz olsun.

2. Vilac Monkey Şemsiye: Bence hem kız çocuklarının hem de erkek çocuklarının kullanabileceği bir şemsiye bu. Erkek çocuklarına daha sade şemsiyeler arıyorsanız bu sitede birkaç çeşit daha var.

3. Bergstein Bot: Çocukluğumda sarı yağmur botlarım vardı, bu sebepten dolayı bu botları görür görmez vuruldum. Benzer botları crocs'ta da bulmak mümkün, ama sarıları yok ne yazık ki.

4. Tchibo Yağmur Pantolonu: Bu ürün dün satışa çıktı ve şimdiden bazı bedenleri Tchibo'nun online mağazasında tükendi. Bence çok faydalı bir eser. Bu tulumun hem laciverti hem de kırmızısı var. Sadece yağmurlu havalar için değil, kum havuzu ve çılgın parmak boyası seansları için de gerekli. Elinizi çabuk tutun!

Pazartesi
Mar262012

Bahar Kitapları

Bahar geldi! Aslında benim baharın gelişine bakışım tamamen takvimseldir. Her ne kadar 1 Mart'ta baharın b'si bile ortalıklarda yoksa da ben işi aceleye getirip 'yaşasın bahar geldi' naraları atmaya başlarım. Hatta 1 Mart'ta bahar sofrası kurma geleneği başlatmıştım evde. Baharı öylesine çok severim ki yaklaşık 20 gün öncesinden çığırtkanlığını yapmaya başlayarak onun süresini uzatmaya çalışırım kendimce.

Bu güzel mevsimde doğadaki dönüşümleri izlemenin en güzel yolu parklarda, bahçelerde, ormanlarda geziler yapmak elbette. Bu gezileri de birkaç hafta üstüste yapmak gerek bence. Böylece doğadaki uyanışı kademeli olarak izlemek mümkün olacaktır. Mesela sevdiğiniz bir meyve ağacının her hafta bir fotoğrafını çekip nasıl önce tomurcuklandığını, sonra çiçeklendiğini, sonra da yapraklandığını gözlemleyebilrsiniz. İşi yaza kadar uzatmak isterseniz ağacınız meyve verene kadar fotoğraf çekebilirsiniz tabi.

Bire bir gözlem yapmak gibisi yok tabi, ancak akşamları uyumadan önce çocuklarınıza bahar temalı kitaplar okuyarak öğrendiklerini pekiştirmeniz mümkün. 

Bahar Masalları * Yapı Kredi Yayınları

Bu kitap Yapı Kredi yayınlarından çıkan Mevsim Masalları serisinden. Çeşitli ülkelerden derlenen bahar masallarını Feridun Oral resimlemiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlkbahar * Altın Kitaplar

Bu kitap da Altın Kitaplar'dan çıkan mevsimler serisine ait. Bu kitaplar 3 yaş üstü için öneriliyor. Bu seri mevsimlerle gelen değişiklikleri ve bunların günlük hayatımıza etkilerinı çok yönlü bir şekilde ele alıyor. Kitapların resimleri de pek güzel. 

Bir Dolap Kitap'ta da bu seri ile ilgili güzel bir tanıtım yazısı var.

 

 

 

 

Her Güne Bir Oyun * Yapı Kredi Yayınları

'Ah ah bizim zamanımızda bilgisayar oyunu mu vardı, varsa yoksa sokakta oyun oynardık' diyoruz ya. Evet bu bir gerçek, artık sokaklar oyun oynamak için pek uygun değil. Fakat bu durum çocukların tamamen evde, alışveriş merkezlerinde vakit geçireceği anlamına gelmemeli değil mi? Günümüzde birkaç çocuğu bir araya getirmek zahmetli birşey bunu kabul ediyorum, ama yine de bunun için gerekli çabayı göstermeliyiz bence. Haftasonları çocuklarımızı okul arkadaşları ya da aile dostlarımızın çocukları ile parklara pikniklere götürüp onlara yakan top, istop, saklambaç oynamanın zevkini yaşatmalıyız. Her Güne Bir Oyun özellikle açık havada oynanabilecek oyunlar açısından derya deniz bir kaynak. Sizler de yeni oyunlar öğrenip çocuklarınızla birlikte bu oyunları oynayabilirsiniz. Yaklaşan doğumgünü partilerini açık havada kutlamak isteyenler de bu kitapta bulabilecekleri oyunları parti programlarına dahil edebilirler. 

 

Hadi Uyu Küçük Kuş * İş Bankası Yayınları

Bu kitap oğlum 1.5 yaşlarındayken en sevdiği kitaplardan biri idi. Kafiyeli metni o yaş çocukları için hoş bir okuma deneyimi sağlıyor. Hatta oğlum o sıralar konuşamıyor olsa da benim vurgularıma benzer bir şekilde bu kitabı okumaya çalışıyordu. İlgilenenler için videosu burada.

Hadi Uyu Küçük Kuş'ta baharda yuvasını kuran ve mini mini bir yavruları olan bir kuş ailesinin hikayesi anlatılıyor. Resimler küçük yaştaki çocukların algısına yönelik, kalabalıktan uzak. Resimlerdeki bazı öğeler de yaldızla boyanmış, bu da ufaklıkların kitaba daha çok ilgi duymasını sağlıyor bence. Aynı seriden çıkan Küçük Tilki Piknikte isimli kitap da bahar temalı okumalar için uygun.