Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Pazartesi
Nis282014

Şişedeki Mektup

Blogumu çok özledim. Neden bu kadar uzun süredir yazmadım? Geçtiğimiz sene içinde bu ülkede yaşayan birçok kişi gibi ben de bir uyanış sonrası kişisel bir dönüşüm geçirmeye başladım. Haberler, yorumlar, sürekli kayıp duran twitter timeline'ı içinde kaybolup, endişelenip, umutlanıp, bunalıp, sinirlenip hop oturup hop kalktım. Tüm bu kafa meşguliyetinin yanı sıra, burada çocuk kitapları, oyunlar ve çeşitli güzelliklerden bahsetmek için yeterli enerjiyi ve neşeyi kendimde bulamadım. Bunca süre yazı yazmadığım için bu blogun varlığını unutmuş okuyucular da olabilir tabi. Ancak blog yazmak denize içinde mektup olan bir şişe atmak gibi. Belki bir gün birisi okur, okursa da sizin haberiniz olmaz, ama yine de birinin okuması fikri sizi çok mutlu eder. 

Bu gündelik hengame ve mücadele öylesine yıpratıcı bir şey ki zaman zaman çocuklarımıza ayırdığımız enerjimizden yiyen bir zararlı haline gelebiliyor. Bu ise içten içe beni oldukça rahatsız eden bir olgu. Evet buraya yazdığım şeyler bir süredir yüreklerimizi buran meselelerin ilacı değil ama çocuklarımızın hayatlarına dokunabilecek güzellikleri paylaşmak her daim önemli. Uzun lafın kısası uzun bir aradan sonra şişenin içine bir mektup koyup denize atıyorum.

Kısa sürede bir akrabam kadar sevdiğim biri haline gelen Pettson ve kedisi Findus'tan bahsedeyim önce. Göktürk'ün biricik çocuk kitapçısı Düşevi Kitabevi'nde, Senem tanıştırdı beni Pettson'la. Kitaplara şöyle bir gözattım, amanın ne tatlı resimler! Nefis bir köyevinde kedisi Findus ile yaşayan, türlü çeşitli eksantriklikleri olan yaşlı amca Pettson'u ilk görüşte pek sevdim. Kitapların olağanüstü resimlerine saklanmış, komik ve gerçeküstü yaratıkcıklar var bir de, ki bu da kitapları daha da bir sevimli kılıyor. Dediğim gibi önce Senem bahsetti Pettson'dan. Daha sonra Onlineanne'de Pettson's Inventions adlı şahane iPad oyununun tanıtımını gördüm. Kelebek etkisi midir nedir derken kitapları ve oyunu edinmem için yeterince mesaj aldığıma ikna oldum. Ada da bu kitapları benim kadar sevdi. Özellikle Findus'un çizgi film vari aksiyon sahnelerinin komik resimlerini her gördüğünde kahkahayı patlatıyor. Benimse en komik bulduğum karakterlerden biri ara ara Pettson'u ziyarete gelen dedikoducu Gustavsson. Kitapların yazarı ve çizeri İsveç'li Sven Nordqvist. 

Bu serinin Türkçe'ye çevrilmiş dört kitabı var, hepsi de Ayrıntı Yayınları'ndan çıkmış:

Doğumgünü Pastası - Sven Nordqvist

Gelelim Pettson's Inventions isimli olağanüstü iPad uygulamasına. Oyunun amacı, Pettson'un bizler için hazırladığı muzip makinelerin parçalarını biraraya getirip olmadık komiklikteki hedefleri başarmak. Meselabir makine yapıyorsunuz ve çalışınca sallanan sandalyede uyuklayan bir nineyi sallıyorsunuz. Ya da duşun altında duran Findus'u bir güzel ıslatmayı başarırsanız Findus kaçıp çalıların ardındaki nefis çileklere ulaşıp onları hamur humur yiyor. Oyun fizik kurallarına aşina olma, yaratıcı düşünme, deneme yanılma yoluya problem çözme gibi birçok önemli süreci ve beceriyi destekliyor. Anne babaların da eğleneceğini garanti ediyorum :) Pettson's Inventions 1 ve 2 isimli iki adet oyun var. Bir de bütün bulmacaların birleştirildiği Pettson's Inventions Deluxe versiyonu var. Ben sizin yerinizde olsam deluxe versiyonunu alırdım. Buyrun komik icatlara birkaç örnek:

Pettson's Inventions iPad Uygulaması

Pettson's Inventions iPad Uygulaması

Oyunları indirmek isteyenler şuraya bir tık:

Bu enfes oyunları üreten firmanın ismi Filimundus. Aynı firmanın yaptığı Pippi Uzunçorap uygulamasını ise bir sonraki yazılarda tanıtacağım.

Pek özlemişim yazmayı dedim ya, iyi geldi :)

References (7)

References allow you to track sources for this article, as well as articles that were written in response to this article.

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>