Baharı Beklerken
Şubat 28, 2013
pianiko in Giyim, Oyuncak, Çocuk Odaları

1 Mart dedin mi benim için bahar gelir. Elbette baharın tam anlamıyla gelmesine daha vakit olduğunu biliyorum ama böyle düşünmek işime geliyor. Kış aylarının sonlarına yaklaştıkça bahar daha da bir uzakta görünüyor ama bugün olduğu gibi güneş açıverince insanın içine bir umut doğuyor. Hem sokak köşelerindeki çiçekçilerde sümbüller ve frezyalar da boy göstermeye başladı. Dün boğaz sırtlarında bir meyve ağacının çiçeklendiğini gördüm mesela. Cemreler de düşmeye başladı. Baharın eli kulağında! 

Şu cemre denen şeyi hep merak etmişimdir. Bugün anlamını araştırınca bir de baktım pek güzel bir hikayesi ve anlamı varmış cemrenin. Bakın vikipedi'de ne diyor:

 

'Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder.

İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer.'

 

Ne güzel değil mi? Demek ki havaya ve suya cemre düşmüş. Yakında cıvıl cıvıl parklarda mis gibi çiçeklerin arasında yürüyeceğiz :)

Bugün kendi kendime 1 Mart'ı kutluyorum. Yaklaşan baharı düşünüyorum ve tabi bir de hayalimde canlandırdığım sevimli cemre cinini :)

 

1. Bu güzel yastık Boheme Bourgeois yani kısaca BOBO'ya ait. Ölçüleri 35x35 cm. BOBO'nun online dükkanına bir bakın derim. Bezden meyve, ekmek ve bakliyat torbaları, kitap kılıfları, makyaj çantaları ve daha bir sürü cici bici şey var. Yastık için bir tık.

2. Tam bahar ruhuna uygun bir elbise. Zara Kids

3. Ne güzel bir illustrasyon bu değil mi? Üstelik ücretsiz olarak indirip basıp ve hatta çerçeveletip evinizin sevdiğiniz bir köşesine asabilirsiniz. Kelsey Garrity Riley - A Lazy Summer Day postcard

4. Bu sevimli el örgüsü çıngırağı Oyuncak Arıyorum isimli sitede bulabilirsiniz. Pebble marka bu el örgüsü oyuncaklar Bangladeşli kadınlar tarafından üretiliyormuş. Hathay Bunano isimli organizasyon, Bangladeşli kadınların adil ticaret (fair trade) esasında kazanç sağlamalarına olanak veren sosyal bir organizasyon imiş. Hem bebeğinizin güzel bir oyuncağı olacak hem de bu anlamlı oluşuma bir katkıda bulunmuş olacaksınız. Oyuncak Arıyorum'un özenle seçtiği diğer oyuncaklara da göz atmanızı öneririm. Baykuş çıngırak için bir tık

 

Article originally appeared on pianiko (http://pianiko.com/).
See website for complete article licensing information.