Şu Malum Konuya Devam
Aralık 7, 2012
pianiko in Ebeveynlik, Kitap, tuvalet eğitimi, özbakım becerileri

Bir önceki yazımda çocukların dikkatini özbakım konusuna çekmeye yardımcı olacak iPhone - iPad uygulamalarından bahsetmiştim. Şimdi sıra kitaplarda. 

1 | 2 | 3 | 4

 

Oğlumun Tuvalet Kitabı / Kızımın Tuvalet Kitabı

Tuvalet eğitimine dair hemen her şeyi güzel fotoğraflarla anlatan bir kitap bu. Ben artık bez takmayacağım diyen çocuklar, yeni külotlar, renk renk lazımlıklar, çişi gelince tuvalete oturan çocuklar, popo silme, el yıkama resimleri... Kitabın güzel tarafı içinden çıkartlamarın da çıkıyor olması. Başarıyla lazımlığına çişini yapan çocuğunuza aferin demek ve bir dahaki sefere de bu başarısını hatırlatmak için bu çıkartmaları kullanabilirsiniz. Biz çıkartmalarımızı nişan misali lazımlığımızın üzerine yapıştırıyorduk :)

 

Teddy ile Tuvalette

Bu kitabın da hem kızlar hem de oğlan çocukları için iki versiyonu var. Tuvalet eğitiminde önerilen taktikleriden biri çocuğunuzun sevdiği bir bebeğini lazımlığa oturtup, nasıl çiş yapılacağını bebeğe anlatmak. Bu sırada çocuğunuz sanki olayı çözmüş de bir küçüğüne bu işin nasıl yapılacağını öğretiyormuş havalarına giriyor. Lazımlığın içine biraz su koyup üstüne de oyuncak bebeği oturtarak 'aaa Ada bebeğe de bak sen, nasıl da çişini lazımlığa yaptı' diye müsamere yapmışlığımız çok :) Teddy ile Tuvalette isimli kitapta da oyuncak ayısını tuvalete götüren bir çocuk var. Beraber çiş yapıp, sifonu çekip el yıkıyorlar. Sesli bir kitap bu, üstündeki düğmeye basınca sifon sesi çıkıyor. Kitabın sonunda da bir başarı çizelgesi var.

 

İdil'in Dağınık Saç Günü

Maceraperest kızımız İdil hayalgücü pek kuvvetli bir çocuktur. Evde karton kutuya binip araba sürdüğünü, süpürgeye binip kovboy olduğunu hayal ederek durmaksızın oyun oynar. E bu kadar işin arasında saçını taramaya hiç mi hiç vakti yoktur tabi. Bütün gün saçları darmadağın gezdikten sonra bir ara gözü aynaya takılır. Bir de bakar saçlar feci durumda. Azıcık tarasam mı acaba diye başlayıp, keçe gibi olmuş saçlarını bir güzel fırçalar. Saçlar taranınca bir güzel olur ki İdil sormayın gitsin. İyi ki de tarar saçlarını, çünkü tam o sırada arkadaşları televizyonculuk oynamak için İdil'lere gelirler. İdil şarkıcı olur diğerleri de kameraman, fotoğrafçı ve gazeteci. E o saçlarla televizyona çıkamdığı iyi olur tabi :)

 

Max ile Millie Dişlerini Fırçalıyor

Millie her normal çocuk gibi babası 'hadi bakalım dişlerimizi fırçalıyoruz' dediği zaman 'Hayıııııııır'ı patlatır. Günlerden bir gün Millie'nin en sevdiği arkadaşı Max onlara gelir. Max itirazsız bir şekilde yatmadan önce dişlerini fırçalar, hem de kendi başına! Vaayy, vay vay! Millie şaşırır tabi, özenir de biraz. Babası yine elinde fırça ile Mille'ye yaklaşınca her zamankinden farklı birşey olur. Millie kendi isteğiyle dişlerini fırçalar. Aslına bakarsanız bu hakikaten de böyle. Bazen çocuklara birşey öğretmenin en güzel yolu bunu başka çocuklardan görmesi oluyor. 

 

Tuvalet eğitimi ile ilgili bir kitap daha var. İsmi 'Güle Güle Kakalar'. Doğrusu ben bu kitabı pek beğenmedim. Neden mi? Kakasını tutan bir çocuk var. Kakanızı tutarsanız karnınız ağrır mesajı verilmeye çalışılıyor. Tamam da resimlere bakınca tuvaletini yapmakta zorlanan ağrı içinde bir çocuk resmi var mesela. Çocuklar bu yaşlarda anlatılanlardan çok resimlerle öğreniyorlar gibime geliyor. Her ne kadar pozitif bir mesaj vermeye çalışsa da kitabın resimleri hoşuma gitmedi ne yalan söyleyim. Bir de kitabın ana teması şu: çocuk anne kakayı tuvalate yapsın ki anne kaka da kanalizasyondaki çocuklarına ve ailesine kavuşsun. Bu duygu sömürüsü içeren taktiği denediğimde Ada'nın tepkisi 'ağlama kakaaa, offff' şeklinde olmuştu. Oğlumun kendi kakasıyla konuşmasına sebep bir durum yaratmış olmam garibime gitti sonradan :) Bu kitaptan faydalanan aileler olduğunu okudum. O yüzden seçimi sizlere bırakıyorum.

Ne çok kaka çiş dedim yahu. Haydi bana eyvallah!

Article originally appeared on pianiko (http://pianiko.com/).
See website for complete article licensing information.