Kirli tırnaklar, sifon sesi ve sümüklü burunlar
Aralık 3, 2012
pianiko in iPhone / iPad, tuvalet eğitimi, özbakım becerileri

Bugunkü konumuuuuuz: özbakım. Aman yanlış anlaşılmasın, tuvalet eğitimi şöyle verilir, diş fırçalama alışkanlığı böyle kazandırılır diye ahkam kesecek halim yok. Onlar uzmanların işi. 2 - 3 yaşlarında çocuk sahibi olan tüm anne babalar gibi bizim evin muhabbetleri de şöyle:

günün herhangi bir saati:

- Oğlum artık şu kakanı bezine değil de tuvalate yapsan.

- ı ııı, ben yapamam ki

- Yaparsın oğlum, niye yapamayasın. Bak bisiklete binemiyodun artık biniyosun, onun gibi işte, biraz denesen yaparsın.

- ı ıııı...

uyku öncesi:

- aaaa, bak fireman sam'in dişleri ne kadar parlak. o da yatmadan önce dişlerini fırçalıyor hep. hadi bakalım biz de fırçalayalım.

- (sessizlik)

Bu hikayeler böyle uzaar gider. Olacak tabi, hepsi olacak da sırayla. Bu konuda pek faydasını gördüğümüz birkaç kitap ve iPhone/iPad uygulaması önermek istiyorum. Bunlar sayesinde tuvalet eğitimine kesin çözüm getirirsiniz filan demeyeceğim ama. Anne baba olarak sihirli bir hap olsa da şu iş hallolsa diye içten içe hayal kurduğumuzu hepimiz biliyoruz, itiraf edelim. Bu kitaplar ve uygulamaların en büyük faydası çocukların özbakım konusuna dikkatini çekmek, daha fazlası değil. OK, beklentileri belli bir seviyeye çektik, şimdi başlayabiliriz.

En beğendiğim ve en faydalı bulduğum uygulama ile başlayım: Pepi Bath

 

Pepi isimli iki adet kokuşmuş çocuğumuz var. Üstleri başları OMO reklamından çıkmış gibi. İşe kıyafetleri teker teker çamaşır makinasına atarak başlıyoruz. Çamaşırlar tertemiz oldu muu? Hadi şimdi de onları ipe asalım. Sıra banyoda. Pepi'nin saçları aktarlarda satılan kabak lif misali karış kuruş olmuş. Hadi onları tarayalım. Ooo Pepi o tırnakların hali ne öyle, maşallah Volverine'in yeğeni gibisin. Haydi şu tırnakları keselim. Dişler? Amanın, yosun tutmuş dişler yosun. Hadi güzelce fırçalayalım. Kalaycı çırağı tadında simsiyah olmuş elleri de yıkadık mı tamam. Şimdi sıra ismi lazım değil işte. Pepi'nin fena halde kakası gelmiş. Hop tuvalete. Bas karnına Pepi'nin, pııırrrtttt kakalar tuvalate. Eee popoyu silmeden olur mu? Güzeeeelce silelim popoyu. Tamam, şimdi çek o sifonu çek çek. OK, son olarak da oda spreyini pııssssst diye boca edelim ortama. Tamamdır. Haydi son olarak banyona. Saçlar yıkansın, ayaklar çitilensin, lastik ördekler yüzdürülsün. Tamamsın Pepi, insan yavrusuna benzedin biraz. Pepi'nin videosunu izlemek isterseniz:

Uygulamanın ücretsiz bir Lite versiyonu var, bu limitli versiyonda sadece çamaşır yıkama ve lavabo önündeki diş fırçalama, saç tarama vs. kısımları mevcut. Tüm paketin fiyatı ise 3.59 TL. Kesinlikle değer.

 

Diğer iPhone/iPad uygulamamızın adı Potty Time with Elmo.

Elmo'nun o tiz sesine her ne kadar kıl olsam da ana baba dostudur Elmo. Nerede öğretilecek birşey var, orada Elmo. Hazır eli değmişken Elmo tuvalate de el atmış. Elmo'nun David isimli bir oyuncak bebeği var. Ona tuvalate gitmeyi şarkılı türkülü bir şekilde öğretiyor. Çiş kaka gelmesi anından, sifon çekme, el yıkama sahnesine kadar eşlik ediyor bize. Hatta, 'yaşasın David bebek, artık kocaman oldun, hadi bakalım istediğin donu seç' diyerekten stil danışmanlığı bile yapıyor. Hikayeyi okurken bir yandan da çeşitli çıkartmalar toplayıp daha sonra da bunları tuvalet çizelgenize yapıştırabiliyorsunuz. Uygulamanın içinde basit yap-bozlar da var. Videosunu izlemek isterseniz buyrun:

 

Bu uygulamayı hem iPhone hem de iPad üzerinde çalıştırabilirsiniz. Fiyatı $2.99.

 

Kitap önerilerimi de bir sonraki yazıda paylaşacağım. Temiz kalın :)

 

Article originally appeared on pianiko (http://pianiko.com/).
See website for complete article licensing information.