Ovvvv Yooooo Doğumgünü Partisiii!!!
Kasım 28, 2012
pianiko in Parti

Kaynak: Curtis Steiner'a ait pin

Huzur dolu bir Pazar günüydü. Ta ki o doğumgünü partisine gidene kadar. Sitemizin sosyal tesisinde vuku bulan olaya parti demeye dilim varmıyor, daha ziyade bir cinnet anıydı. İçeri girer girmez ağzındaki mikrofona bas bas bağıran animatörün sesi çınladı kulaklarımızda. Doğumgünü çocuğuna 'iyi ki doğdun' diyip, hediyesini bizzat verme fırsatı bulamadan bir hengamenin içine girdik. Bir yanda bas bas bağıran animatör, bir yanda can sıkıntısından patlayan babalar, bir kenarda kalmış anneanne - dedeler, diğer yanda çocuklara birşeyler yedirme derdinde anneler, hadi şimdi şunu oynayacaksınız, şimdi şurada sırayla oturacaksınız diye hizaya sokulan 20 küsur çocuk, ve durmaksızın çalan Nosa Nosa şarkısı. Ada'nın ilk tepkisi 'burası çok gürültülü, ben buraya girmek istemiyorum' oldu. Aman asosyallik olmasın hesabıyla 'gel biraz girelim içeri bak şu da varmış, bu da varmış ıdı bıdı' dedim ama çocuk haklı aslında. Partinin koptuğu an animatörün çocuklara "en yüksek sesle 'hediye' diye bağırana hediye var" demesi oldu. Parti değil Hunger Games anasını satayım.

Pia & Niko'ya gelen ziyaretçilerin çoğu 'doğumgünü parti fikirleri' ve benzeri aramalar sonucunda uğruyorlar bloga. Anne ve babalar olarak çocuklarımız için en iyisini en güzelini yapmak istiyoruz. Genelde de geçenlerde gittiğimiz falancanın dinozor, peri, araba vs. temalı partisinin etkisi ile biz de çocuğumuza şu bu temalı partiler düzenlemeliyiz baskısını hissediyoruz. Olay çocukların eğleneceği basit bir partiyi aşıp, peçetelerin tabaklarla uyumlu olduğu, bilmemkimlerin de mutlaka çağırılması gerektiği, o kadar çocuğu nasıl oyalayacağız diyip bir animatöre başvurulan büyük organizasyonlara dönüşüyor bir anda. Şimdi lütfen derin bir nefes alın, tüm bunlara gerek yok. Unutmayın partiyi çocuğumuz için yapıyoruz.

Şimdi bu söylediklerim 'bizim zamanımızda öyle miydi' minvalinde şeyler olacak ama, hatırlıyorum bizim küçüklüğümüzde doğumgünü partisi denen şey ilkokul yaşlarından itibaren yapılan, birkaç sevilen arkadaşın ve komşu çocuğunun eve çağırıldığı, genelde annelerin yaptığı kurabiye ve pastalar eşliğinde kutlanan ve sandalye kapmaca ya da hırsız kim benzeri oyunların oynandığı basit kutlamalardı. Ve çok eğlenirdik. 

Birçok kaynakta okuduğum öneriler şunu söylüyor: çocuğunuzun doğumgünü partisinde çocuğun yaşı + 1-2 çocuk davetli olmalı. Geçen haftasonu gittiğimiz parti bir 3 yaş partisi idi. Yani idealinde o partide en fazla 5 çocuk falan olmalıyıdı. Doğumgünü çocuğuna 'hangi arkadaşların geldi bugün, sana neler almışlar?' diye sorsanız bir cevap almanız zor yani.

Bu konudaki naçizane fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hip Hip Hooray

Hostess with the Mostess

Oh Happy Day

Oh! Party

Hepimize kolay gelsin :)

Article originally appeared on pianiko (http://pianiko.com/).
See website for complete article licensing information.