Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Search
Takip Edin1'den 10'a Say

'1'den 10'a Say' 3-5 yaş arası çocuklar için sevimli mi sevimli bir sayı sayma uygulaması.

 

Instagram

 

E-mail Aboneliği

 

Yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin:

Son Yazılar
Son Yorumlar
Çarşamba
Kas282012

Ovvvv Yooooo Doğumgünü Partisiii!!!

Kaynak: Curtis Steiner'a ait pin

Huzur dolu bir Pazar günüydü. Ta ki o doğumgünü partisine gidene kadar. Sitemizin sosyal tesisinde vuku bulan olaya parti demeye dilim varmıyor, daha ziyade bir cinnet anıydı. İçeri girer girmez ağzındaki mikrofona bas bas bağıran animatörün sesi çınladı kulaklarımızda. Doğumgünü çocuğuna 'iyi ki doğdun' diyip, hediyesini bizzat verme fırsatı bulamadan bir hengamenin içine girdik. Bir yanda bas bas bağıran animatör, bir yanda can sıkıntısından patlayan babalar, bir kenarda kalmış anneanne - dedeler, diğer yanda çocuklara birşeyler yedirme derdinde anneler, hadi şimdi şunu oynayacaksınız, şimdi şurada sırayla oturacaksınız diye hizaya sokulan 20 küsur çocuk, ve durmaksızın çalan Nosa Nosa şarkısı. Ada'nın ilk tepkisi 'burası çok gürültülü, ben buraya girmek istemiyorum' oldu. Aman asosyallik olmasın hesabıyla 'gel biraz girelim içeri bak şu da varmış, bu da varmış ıdı bıdı' dedim ama çocuk haklı aslında. Partinin koptuğu an animatörün çocuklara "en yüksek sesle 'hediye' diye bağırana hediye var" demesi oldu. Parti değil Hunger Games anasını satayım.

Pia & Niko'ya gelen ziyaretçilerin çoğu 'doğumgünü parti fikirleri' ve benzeri aramalar sonucunda uğruyorlar bloga. Anne ve babalar olarak çocuklarımız için en iyisini en güzelini yapmak istiyoruz. Genelde de geçenlerde gittiğimiz falancanın dinozor, peri, araba vs. temalı partisinin etkisi ile biz de çocuğumuza şu bu temalı partiler düzenlemeliyiz baskısını hissediyoruz. Olay çocukların eğleneceği basit bir partiyi aşıp, peçetelerin tabaklarla uyumlu olduğu, bilmemkimlerin de mutlaka çağırılması gerektiği, o kadar çocuğu nasıl oyalayacağız diyip bir animatöre başvurulan büyük organizasyonlara dönüşüyor bir anda. Şimdi lütfen derin bir nefes alın, tüm bunlara gerek yok. Unutmayın partiyi çocuğumuz için yapıyoruz.

Şimdi bu söylediklerim 'bizim zamanımızda öyle miydi' minvalinde şeyler olacak ama, hatırlıyorum bizim küçüklüğümüzde doğumgünü partisi denen şey ilkokul yaşlarından itibaren yapılan, birkaç sevilen arkadaşın ve komşu çocuğunun eve çağırıldığı, genelde annelerin yaptığı kurabiye ve pastalar eşliğinde kutlanan ve sandalye kapmaca ya da hırsız kim benzeri oyunların oynandığı basit kutlamalardı. Ve çok eğlenirdik. 

Birçok kaynakta okuduğum öneriler şunu söylüyor: çocuğunuzun doğumgünü partisinde çocuğun yaşı + 1-2 çocuk davetli olmalı. Geçen haftasonu gittiğimiz parti bir 3 yaş partisi idi. Yani idealinde o partide en fazla 5 çocuk falan olmalıyıdı. Doğumgünü çocuğuna 'hangi arkadaşların geldi bugün, sana neler almışlar?' diye sorsanız bir cevap almanız zor yani.

Bu konudaki naçizane fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Parti planınızı basit tutun. Her anlamda, davetli listesi, yemek listesi, süslemeler. Böylelikle daha az hazırlanma stresi yaşayacaksınız ve partinizin tadını daha çok çıkarabileceksiniz.
  • Partiye tüm tanıdıklarınızı davet etmek durumunda değilsiniz. Bu çocuğunuzun partisi ve onun önemsediği ve rahatça oynayabileceği birkaç arkadaşının davetli olması yeterli. Eğer ki çocuğunuz kreşe gidiyorsa, kreşlerde minik bir kutlama zaten yapılıyor. Böylece sınıf arkadaşları ile bir kutlama yapmış oldunuz, tüm sınıf arkadaşlarını partiye çağırma sıkıntısına girmeyin.
  • Parti süslemeleri için internette çeşit çeşit basılabilir materyal var. Komik maskeler, şapkalar, hediye kutuları, davetiyeler... ne ararsanız var. Bu tip materyalleri topladığım bir Pinterest panosu var. Şuradan bu panoya erişebilirsiniz. Çocuğunuz ile parti süslerini beraber yapmak çok daha eğlenceli değil mi? Çalışan anne babaları duyar gibi oluyorum, 'vaktimiz mi var sanki?' diyorsunuz değil mi? Parti süsü alışverişine çıkacağınız Cumartesi öğleden sonrası vardı ya, işte o süreyi Migros'a gidip parti süsü arayacağınıza evde beraber süs yapmak için kullanabilirsiniz. Ne kadar yapabilirseniz o kadar, amaç çok süs yapmak değil.
  • Partiyi çok uzun tutmamakta fayda var bence. Bir saatlik oyun süresi bana yeterli gibi geliyor. Grup halinde, iç ve dış mekanlarda oynanabilecek türlü çeşitli oyunlar için Her Güne Bir Oyun isimli kitap nefis bir kaynak. 
  • Partide ikram edeceğiniz yiyeceklerden birini çocuğunuz ile birlikte hazırlamak da güzel bir fikir bence. Basit bir kurabiye yapabilirsiniz mesela. Biraz muz doğrayıp yanına bir kase çikolata eritmek kadar basit birşey de yapabilirsiniz. Papağan gibi tekrarlıyorum ama ne kadar basit o kadar az stres = daha fazla eğlence.
  • Son olarak çok orjinal doğumgünü partisi fikirlerinin paylaşıldığı birkaç site önermek istiyorum:

Hip Hip Hooray

Hostess with the Mostess

Oh Happy Day

Oh! Party

Hepimize kolay gelsin :)

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>