Ed Emberley
Ekim 19, 2012
pianiko in Elişi, iPhone / iPad

Kendini resim çizme konusunda kabiliyetsiz bulan, ya da resim yapmaktan hoşlanmayan birçok tanıdığım oldu. Bu ilgisizliğe okul hayatımızdaki sıkıcı resim derslerinin çok büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Ben ki resim yapmaktan hoşlanan ve fena da resim yapmayan bir öğrenci idim, tabiri caizse resim ödevlerinden ikrah getirmiştim. Hadi bakalım sonbahar geldi pazar resmi yapın, hadi şimdi bayram resmi yapın, şimdi 0.5 uçlu kalem ile elişi kağıdını didikleme tekniğini kullanarak şu içi boş resmi doldurun... Allahım insanın anlatırken bile içi sıkılıyor. 

Oysa gördüğümüz ya da hayal ettiğimiz şeyleri kağıda dökmenin o kadar eğlenceli ve basit yolları var ki. Bizim eğitim sistemimizde bilgiyi, belli bir konuyu eğlenceli şekillerde ele alırken öğretmek bir tabu gibi. Bizde illa ki 'perspektif nedir?', 'perspektif budur' formatında işlenmeli dersler. Eğleniyorsan öğrenmiyorsun demektir gibi bir inanış var sanki.

Sizlere resim yapmayı öğretmek konusunda bu yaklaşımın tam tersi bir anlayışı benimsemiş birini tanıtmak istiyorum. İsmi Ed Emberley. 

Ed Emberly bir çocuk kitabı yazarı ve illüstratorü. En çok bilinen kitapları ise gayet basit tekniklerle nefis resimlerin ve karakterlerin nasıl çizilebileceğini gösterdiği resim kitapları. Buyrun size birkaç örnek:

 

 

  

Kaynak: Handmade Charlotte

 

Gördüğünüz gibi birkaç adımda bir vampir, bir kaplan ya da bir kurbağa çizmeniz mümkün. Bırakın çocukları insanın işi gücü bırakıp kitapta gösterilen tüm karakterleri çizesi geliyor.

Ed Emberley'nin websitesinde çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz gayet eğlenceli resim projeleri için hazırlanmış materyaller var. Site şu anda güncellenme aşamasında ama bahsettim resim etkinliklerinin malzemelerini siteden indirmeniz mümkün.

Ed Emberley'nin nasıl biri olduğunu görmek, hayatı ve yaptığı enfes illüstrasyonlar hakkında fikir edinmek isterseniz şu videoyu izleyin derim.

 

 

Ed Emberley resimlerini kullanarak yapılmış gayet eğlenceli bir de iPhone uygulaması var. Telefonunuzu sallayıp resmin parçalarını dağıtıyorsunuz, daha sonra da doğru bir biçimde biraraya getiriyorsunuz.

 

Bu haftasonu vakit bulursanız çocuklarla resim yapsanıza. Bence siz de eğleneceksiniz.

 

Hepinize iyi haftasonları.

Article originally appeared on pianiko (http://pianiko.com/).
See website for complete article licensing information.